BMI – Index tělesné hmotnosti

BMI je zkratka Body Mass Index což v překladu znamená Index tělesné hmotnosti.Je jedním z nejpoužívanějších ukazatelů při měření obezity. Jednoduchým výpočtem tedy můžete zjistit v jaké kategorii se nacházíte a jakému vysokému zdravotnímu riziku se díky své váze vystavujete.

BMI index platí pouze pro dospělé mezi 20 a 65 lety a nelze jej použít pro těhotné nebo kojící ženy ani pro jedince s nadměrně vypracovanými svaly.

Dalším důležitým ukazatelem je také obvod pasu. Nejzávažnější je usazování tuku na břiše. Kritická hodnota pro obezitu je obvod nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů. Zvýšené zdravotní riziko však vnímejte už od obvodu 80 cm u žen a 94 cm u mužů.

Klasifikace BMI

BMI

Vyhodnocení

Zdravotní rizika
spojena s váhou

do 18,5

Podváha

zvýšená až vysoká

18,5 až 24,9

Normální váha

žádná

25 až 29,5

Mírná nadváha

mírná

30 až 34,9

Obezita I. stupně

zvýšená

35 až 39,9

Obezita II. stupně

vysoká

40 a více

Obezita III. stupně

velmi vysoká

Zdravotní obtíže spojené s obezitou

S přibívajícím tukem v těle se zvyšuje zátěž na celý organizmus. S BMI nad 30 se výrazně zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby a oběhové problémy.

Při BMI nad 30 je třeba vyhledat odbornou péči. Všeobecná výživová doporočení jsou v tomto případě nevhodná. Rady musí být šité na míru konkrétní osobě.